طراح وب یا توسعه دهنده وب؟

طراح وب یا توسعه دهنده وب؟

کدام شغل را انتخاب کنیم ؟ طراح وب یا توسعه دهنده وب؟

طراح وب و توسعه دهنده وب دو حرفه حیاتی برای کسب‌وکارهای اینترنتی هستند و این روز ها افراد زیادی تمایل ورود به این عرصه‌ها را دارند. اما اکثراً تفاوت بین این دو و ویژگی‌های اصلی‌شان را نمی‌دانند. در اینجا به معرفی این دو حوزه و مقایسه تفاوت‌های آن دو می‌پردازیم.

امروزه مرزهای بین کار طراحان وب و توسعه دهنده وب در حال محو شدن است. طراحان بیشتر و بیشتری کد نویسی یاد می‌گیرند، و توسعه دهنده وب نیز توجه خاصی به اصول طراحی دارند. آیا یک Web Developerبا یک Web Designer یکسان است؟ در این مقاله به بررسی تفاوت‌های بین این دو از جمله درآمد، معرفی شغل، مهارت‌ها، ابزار و در نهایت نحوه انتخاب بین این دو می‌پردازیم.

تفاوت درآمد یک طراح وب و یک توسعه دهنده وب

درآمد سالانه یک طراح وب چقدر است؟

بر اساس آمار تا پایان ماه اکتبر ۲۰۱۷، میانگین درآمد سالانه طراحان وب برابر ۷۳ هزار و ۲۰۴ دلار است. عموماً درآمد آن‌ها بین ۶۲ هزار و ۶۶۹ دلار تا ۸۳ هزار و ۶۵۹ دلار است. البته به عوامل مختلفی بستگی داشته و اختلاف‌ها زیاد باشد.

طراح وب یا توسعه دهنده وب؟

شکل نمودار بالا نشان‌دهنده درصد مورد انتظار درآمد سالانه یک طراح وب در آمریکا است، که کمتر از درآمد سالانه است. برای مثال، میانگین درآمد مورد انتظار یک طراح وب معمولی در آمریکا برابر ۷۳ هزار و ۲۰۴ دلار است، در نتیجه انتظار می‌رود که ۵۰ درصد از افرادی در آمریکا که شغلشان طراحی وب است درآمدی کمتر از ۷۳ هزار و ۲۰۴ دلار داشته باشند.

درآمد سالانه یک توسعه دهنده وب چقدر است؟

بر اساس آمار تا پایان ماه اکتبر ۲۰۱۷، میانگین درآمد سالانه توسعه‌دهنده وب برابر ۱۰۱ هزار و ۹۶۲ دلار است، عموماً درآمد آن‌ها بین ۹۲ هزار و ۳۵۹ دلار تا ۱۱۶ هزار و ۴۹۷ دلار است. البته به عوامل مختلفی بستگی داشته و اختلاف‌ها زیاد باشد.

طراح وب یا توسعه دهنده وب؟

طراح وب یا توسعه دهنده وب؟

نمودار بالا  درصد مورد انتظار از افرادی که برای توسعه دهندگان نرم‌افزار شبکه در آمریکا کار می‌کنند را نشان می‌دهد، که کمتر از درآمد سالانه است. برای مثال، میانگین درآمد سالانه مورد انتظار برای یک توسعه دهنده نرم‌افزار شبکه در آمریکا برابر ۷۷ هزار و ۴۵۸ دلار است، در نتیجه انتظار می‌رود ۵۰ درصد از افرادی در آمریکا که شغلشان توسعه دهنده نرم‌افزار شبکه است درآمدی کمتر از این رقم یعنی ۷۷ هزار و ۴۵۸ دلار داشته باشند.

تفاوت نقش Web Designer با Web Developer

عموماً مردم تصور دقیق از تفاوت مفهومی بین طراحی وب و توسعه وب ندارند. این دو حوزه تضادها و شباهت‌های مختلفی با هم دارند. از اصلی‌ترین تفاورت های آنها می‌توان گفت اولی در مورد جنبه زیبایی‌شناسی سایت است و شغل آن را «طراح» می‌نامیم، اما دومی درباره طراحی پنهان در بخش کد نویسی است که آن را «توسعه» می‌خوانیم. به‌طور خلاصه، رابط کاربری زیبا حاصل کار طراحان وب است، و توسعه دهنده وب مسئول تبدیل آن تصویر زیبا به صفحه‌ای است که آن را به بازدیدکننده نمایش می‌دهد.

طراح وب چه کسی است؟

طراح وب چه کسی است؟

طراحان وب معمولاً مسئول طراحی نمایش بصری وب‌سایت‌ها هستند. طراحان حرفه‌ای و برتر در استفاده از مفاهیم مختلف از جمله هماهنگی رنگ‌ها، حروف‌چینی، تناسب فضاهای خالی و تجربه کاربری عملکردی فوق‌العاده دارند.

طراحان وب به کمک نرم‌افزار طراحی گرافیک و ابزارهای نمونه‌سازی، نسخه اولیه یک وب‌سایت را می سازند. سپس طراحی کامل شده سایت را برای کد نویسی به توسعه دهندگان وب ارائه می‌کنند.

ابزار طراحی برای طراحان وب:

 • Adobe
 • Photoshop
 • Illustrator
 • Sketch

ابزار های پروتوتایپ:

 • UXPin
 • Mockplus

شرح شغل:

 • مسئول تعیین سبک عملکرد کل یک سایت و ارائه یک درک تصویری کلی از کاربران
 • مسئول طراحی نمونه‌ اولیه و پروتوتایپ
 • اجرای طراحی گرافیکی کاتالوگ محصولات
 • اجرای فعالیت‌های مختلف طراحی تبلیغات
 • کمک به توسعه دهندگان وب در طراحی صفحات و کارهای دیگر.

به‌طور کلی، طراحان باید دانش زیبایی‌شناسی خود را همراه با چندین ابزار مختلف بکار برند تا یک صفحه زیبا طراحی کنند. اگر از ورد پرس استفاده می‌کنید، استفاده از یک ابزار ساخت صفحات ورد پرس می‌تواند سرعت روند طراحی را بشدت افزایش دهد. یک طراح خوب می‌تواند سبک و سیاق کلی محصولات یک شرکت را بفهمد و اولین تأثیر را روی مشتریان بگذارد.

توسعه دهنده وب چه کسی است؟

توسعه دهنده وب چه کسی است؟

توسعه دهندگان وب عموماً گروهی از مردم شناخته می‌شوند که از سمت چپ مغز خود برای توسعه کد نویسی محصولات استفاده می‌کنند. این افراد در حالت عادی، طراحی صفحه را از طراح وب دریافت کرده و سپس از فناوری توسعه Front-end برای نوشتن صفحات به‌صورت کد استفاده می‌کنند. در واقع برایشان اهمیتی ندارد که صفحه ظاهر خوبی داشته باشد یا نه، اما یک کد نویسی تمیز و بی‌نقص برایشان بسیار مهم است. توسعه دهندگان حرفه‌ای همیشه توجه بیشتری به جزئیات داشته و روی تک‌تک آن‌ها تمرکز دارند.

مهارت ها و ابزار ها توسعه دهنده:

 • ابزارهای مدیریت source code مثل: SVN، CVS، GIT و …
 • ویرایشگرهای کد مثل: WebStorm، Sublime، VS Code و … همه این‌ برنامه ها، عالی هستند و می‌توانید هر یک را انتخاب کرده و در آن حرفه‌ای شوید.
 • فناوری توسعه Front-end مثل: HTML، جاوا اسکریپت، CSS
 • فریم ورک های فرانت-اند:  jQuery، React، Bootstrap

در سال‌های اخیر، توسعه front-end بسیار رونق یافته است. مهارت‌های مورد نیاز آن همواره بیشتر و پیشرفته‌تر می‌شود و البته سطح درآمد توسعه دهندگان وب هم به تناسب آن بالاتر رفته است. اکنون زمان خوبی برای ورود به صنعت توسعه front-end است.

تفاوت بین طراح وب و توسعه دهنده در یافتن شغل

مهم‌ترین چیز برای طراحان وب، نمونه کار آن‌ها است. وقتی برای یک مصاحبه شغلی می‌روید، احتمالاً مدیر مربوطه از شما نمونه کار هایتان را می خواهد.

در حالی که در مورد توسعه دهندگان وب، پروفایل Github ممکن است مهم‌ترین منبع برای مدیران شرکت‌ها در انتخاب شما باشد. چون می‌خواهد کد نویسی شما را ببیند. معمولاً Github شما می‌تواند سطح کد نویسی شما را نشان دهد.

شخصیت طراح وب و توسعه دهنده وب

از نظر ما، طراحان وب خلاق‌تر و هنرمندتر هستند، در حالی که توسعه‌گران وب توانایی تحلیلی بیشتری دارند.

طراح وب نمی‌تواند کاملاً نسبت به کد نویسی بی‌توجه باشد

 

در مورد کد نویسی باید گفت که هم طراحان وب و هم توسعه گران وب به مقداری دانش کد نویسی احتیاج دارند.

طراحان وب حرفه‌ای باید در کد نویسی بهتر از طراحان گرافیک باشند و همچنین طراحی‌شان از برنامه نویسان بهتر باشد. هدف نهایی آن‌ها به‌عنوان سازنده صفحات وب زیبا، این است که کاربران را غافلگیر کنند. به‌طور خلاصه، طراح کسی است در مورد نحوه نمایش فرآیند ناوبری یک سایت یا اپلیکیشن وب به کاربر، تصمیم می‌گیرد.

علاوه بر این برای ارتقای فناوری کد نویسی پیشرفته، توسعه گران حرفه‌ای باید بتوانند توانایی زیبایی‌شناسی قوی را در خود ایجاد و پرورش دهند. همچنین باید با توسعه عمیق‌تر دانش، مهارت‌های خود را ارتقا دهند تا بتوانند به سطح نمونه‌سازی یک طراح یا دسته افکت‌های تصویری برسند. به‌طور خلاصه، توسعه گر بیشتر به این توجه دارد که مشتری چطور قادر به انجام امور خواهد بود.

برای تبدیل اینترنت به فضایی بهتر برای کاربران، طراحان وب نمی‌توانند کد نویسی را کاملاً کنار بگذارند، و توسعه دهندگان وب هم باید سعی کنند کار طراحان را بیشتر درک کرده و همکاری بهتری با هم داشته باشند.

نتیجه‌گیری

بحث بر سر مقایسه بین طراحی وب و توسعه وب، یا طراحی وب و طراحی گرافیک پایانی ندارد. در انتخاب اینکه یک طراح وب یا توسعه دهنده وب باشید، صرف‌نظر از هر انتخابی که داشته باشید، همیشه کاری که انجام می‌دهید برای توسعه وب حیاتی است.

در روند توسعه اینترنت، هم طراحان و هم توسعه دهندگان وب همواره نقشی بنیادی ایفا می‌کنند. بحث بر سر مقایسه بین طراحی وب و توسعه وب، یا طراحی وب و طراحی گرافیک پایانی ندارد. هر کدام از این حرفه‌ها همانند کار افراد، وسیله‌ای برای توسعه اینترنت هستند. تازه‌واردها بهتر است با تفاوت درآمد و ویژگی‌های شغلی آشنا شوند و بدانند برای تلاش در این حوزه چه چیزهایی باید بیاموزند. امیدواریم این مقاله توانسته باشد تفاوت بین یک طراح وب و توسعه دهنده وب را به شما نشان داده باشد و در انتخاب یکی از این دو حرفه شما راهنمایی کند.

منبع : MockPlus

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید