تاریخچه فتوشاپ

 

در سال ۱۹۸۷ توماس نول دانشجوی دکترای رشته ی computer vision روی برنامه ای کار می کرد که بتواند تصاویر طیف خاکستری کامپیوتری را روی مانیتور های سیاه وسفید به نمایش در آورد.این برنامه فقط یک نوع سر گرمی برای وی بود که می خواست اوقات فراغتش را با آن بگذراند ولی همین برنامه توجه جان ،برادر توماس را به خود جلب کرده بود. او در آن زمان در شرکتی یه نام (Industrial Light and Magic) کار می کرد که مرکز جلوه های ویژه ی تصاویر وهم چنین بزرگترین و معتبر ترین شرکت فیلم سازی درشهر مارین کانتری کالفرنیا بود.

 

به همین دلیل زمانی که جان مطلع شد که برادرش روی چه برنامه ای کار می کند از او خواست که با برنامه اش (Display) تصاویر دیجیتالی تولید کند.جان روش استفاده از Display را نمی دانست ، روزی تعدادی عکس از کامپیوتر محل کارش آورده بودوآن ها را در کامپیوتر خودش باز کرد اما خیلی تیره دیده می شدند از برادرش توماس پرسید می توانی مقدار شفافیت این عکس ها را تغییر دهی . همین سوال بسیار ساده باعث شد که نرم افزار قدرتمندی به نام فتو شاپ به وجود آید.
جان در دانشگاه میشیگان استاد دانشگاه بود ،یک کامپیوتر Macintosh II را که از اولین مدل های رنگی بود تهیه کرد.با خریدن همین کامپیوتر برادرجان کار روی برنامه راشروع کرد وهر دو به مدت چند ماه متوالی روی این برنامه کار کردند که بتوانند قابلیت هایش را افزایش دهند مثلا می خواستند کاری انجان دهند که برنامه بتواند از چندین فرمت مختلف پشتیبانی کند.

 

در تابستان ۱۹۸۸جان وقتی دید که برنامه ی شان کار بردی شده است ومی توانند از آن استفاده کنند خوش حال شد وتصمیم گرفت که آن را به عنوان یک محصول تجاری بفروشند.

 

در همان زمان به اصرار جان، توماس کدهای مخصوص خواندن و ذخیره‌کردن فرمت‌های مختلف رنگدانه‌ها را به برنامه‌ی شان اضافه کرد که همین کد‌ها سال‌ها بعد تبدیل به فیلترهای plug-in تصویرهای نقشه بیتی شدند. بعد ازگذشت زمانی توماس موفق به ساخت ابزار منحصربه فردی به نام ( Selection Tool)شدکه می توانست مناطق رنگی را از هم جدا کند.او همچنین توانست قابلیت هایی مثل level و Hue and saturation  را فرا هم کند.

 

در تابستان ۱۹۸۸جان وقتی دید که برنامه ی شان کار بردی شده است ومی توانند از آن استفاده کنند خوش حال شد وتصمیم گرفت که آن را به عنوان یک محصول تجاری بفروشند.

توماس برادر جان از فکر او تعجب کردوگفت جداً فکر می‌کنی بتو انیم این برنامه رابه کسی بفروشیم؟ جان برادرش را قانع کرد و به او قول داد که برنامه ی شان تبدیل به یک نرم افزار تجاری شود. در همان روز ها جان در نشریه Mac week  آگهی تبلیغاتی را دید که در مورد یک نرم افزار ویرایشگربه نام Potomac بود وهمین باعث شد که او بیشتربه فکر فروش برنامه ی خودشان باشد . به همین دلیل جان برای بدست آوردن اطلاعاتی در مورد نرم افزار های جدید در همایشی به نام SIGGRAPH شرکت کرد واز این مطمئن شد که برنامه ی آن ها به عنوان نرم افزار به فروش خواهد رسید. در این زمان توماس به این فکر بود که نام برنامه ی شان را چه بگذارد بار ها و بار ها آن را تغییر داد ، اما بالاخره معلوم نشد که دقیقا نام فتوشاپ از چی گرفته شده است .

بعد از نام گذاری ،جان به دنبال شرکت معتبر بود تا روی فتوشاپ سر مایه گذاری کند اولین بار با شرکتی به نام SuperMac  وارد مذاکره شدند که به دلیل اختلاف مالی به توافق نرسیدند.در زمانی که جان در دره ی سلیکون به دنبال شرکتی برای مذاکره بود توماس با دقت روی فتوشاپ کار می کرد که قابلیت های فتوشاپ را افزایش دهد. و همچنین جان توانست یک راهنمای (Help)ساده از این بر نامه تهیه کند که کار بران به راحتی بتوانند از ان استفاده کنند. بالاخره این دو برادر توانستند با شرکت Barneyscan که در حال ساختن اسکنر های نقشه بیتی بود وارد مذاکره شوند ، اولین نسخه از این برنامه به عنوان یک بر نامه ی الحاقی برای اسکنر ها وارد بازار شد. که حدودا دویست کپی از  این نسخه به فروش رسید .بعد از آن جان نرم افزارش را به شرکت اپل نشان داد ،و مهندسان اپل برای تحقیق روی این بر نامه از او خواستند که یک کپی از آن رانزد آنها بگذارند.

استفاده از آن توسط کارشناسان اپل و تایید آن‌ها به نوعی یک تبلیغ غیرمستقیم برای فتوشاپ محسوب می‌شد که باعث ‌شد دید عموم نسبت به این برنامه‌ بهتر شود. در این زمان جان دوباره برای فروش برنامه اش به شرکت Adobeمراجعه کرد و این بار Russel Brown مدیر این شرکت کاملا تحت تاثیر قابلیت‌های فوق‌العاده‌ فتوشاپ قرار گرفت و با امضای قرارداد بین هر دو، شرکت ادوبی حق پخش فتوشاپ را خرید که ماجرای  فتوشاپ و شرکت Adobe از همان‌جا شروع شد.

جان تنها حق توزیع فتو شاپ را به شرکت Adobeفروخت و Russel Brown هم پذیرفت که نام فتو شاپ همچنان بر روی این بر نامه  با قی بماند.

 

جان و توماس نیز بی‌کار  نماندند بلکه دوباره کاربر روی فتوشاپ را شروع کردند تا بتوانند قابلیت‌های آن را  در نسخه‌های بعدی افزایش دهند. همزمان با توماس که در Ann Arbor در حال نوشتن کدهای مربوط به قابلیت‌های اصلی فتوشاپ بود، جان در کالیفرنیا در حال نوشتن کد برنامه‌هایی بود که می‌توانستند به عنوان plug-inهایی در  خلق جلوه‌های تصویری به کار روند. تعداد زیادی از اعضای شرکت Adobe اعتقاد داشتند که تلاش های جان و توماس برای نرم افزار جدی مانند فتوشاپ بی فایده است .

آن‌ها به فتوشاپ به چشم یک ابزار ویرایشگر تصویر نگاه می‌کردند که فقط قادر به باز سازی وترمیم تصاویر می باشد و نمی دانستند که فتو شاپ می تواند جلوه های وی‍ژه ای را برای تصاویر به وجود آورد . جان به عقیده ی آن ها توجهی نکرد و مشغول نوشتن کدهایی شد که بعدها به یکی از قدرتمندترین ابزارهای فتوشاپ (نرم افزار قدرت مند بین نرم افزار های دیگراز تمام لحاظ)تبدیل شد.

 

Mark Hamburng

 

فتوشاپ در شرکت Adobe

عملیات ساماندهی فتوشاپ در آوریل ۱۹۸۹ نیز همچنان ادامه داشت ، Russel Brownو متخصصان Adobe  با دادن ایده‌های بسیار، توماس را وادار به نوشتن کدهایی می‌کردند که غیر قابل نوشتن بود و انتظار داشتند که توماس قابلیت هایی رادر فتوساپ اضافه کند که تا آن زمان در هیچ نرم‌افزار دیگری ارائه نشده بود.
جان هم با دادن ایده های عالی برادرش را تشویق میکرد ، تا بالاخره تمام زحمات دو برادر در سال ۱۹۸۹ به نتیجه رسید ، و نسخه ی یک فتو شاپ با تمام ضعف هایش وارد بازار شد.

با این وضع بالافاصله نسخه ی ۷٫۰٫۱ (نسخه ی ترمیم یافته) را وارد بازار کردندتا ضعف های آن را بپوشاندولی باز هم فتوشاپ نسبت به نرم افزار های رقیب (ColorStudio)خود وضع خیلی خوبی  داشت. فتو شاپ با داشتن قابلیت های بی نظیر (مثلاHelp)  به سرعت در بین کاربران محبوب شد.

زیرا بسیار ساده وکار بردی ،طراحی شده بودو از این نظر همه ی کاربران می توانستند از آن به آسانی استفاده کنند. نرم افزار ColorStudioاز شرکت Fractal Desing یکی از جدی ترین رقیبان فتوشاپ بود. رقابت بین این دو نرم افزار هم چنان ادامه داشت تا اینکه Macworld در مقاله ای به مقایسه ی این دو نرم افزار پرداخت ، با برنده شدن فتو شاپ در این مقایسه،  قوی ترین رقیب (ColorStudio)آن از میدان خارج شد.

با کسب این موفقیت بالافاصله نسخه ی دوم فتوشاپ منتشر و همچنین شرکت Adobe یک شرکت استاندارد برای محصولات گرافیکی شناخته شدکه جان در شرکت ادوب به عنوان مهندس گرافیک مشغول کاربود.فتوشاپ در حال جهانی شدن بود ،به همین دلیل نیاز داشتند که مهندسان بیشتری با خلاقیت ها وایده های متفاوت روی قابلیتهای آن کارنمایند،یکی از این افرادMark hamburng از دانشگاه میشیگان بود. از قابلیت های فوق العاده ی نسخه ی دوم می توان به امکان رستر کردن فایل ها برای Illustrator (نرم افزار گرافیک برداری ادوب )، پشتیبانی از فایل های چهار رنگ CMYK ،پردازش تصاویر دو رنگ Duotone و ارائه ابزار Pen اشاره کرد.همچنین پیشرفت فتو شاپ مصادف با انقلاب نشر رومیزی بود که قابلیت خروجی چهاررنگ در نسخه‌ جدید فتوشاپ روح تازه‌ای به آن بخشید و باعث توجه همگان به این نرم‌افزار پرادعا شد.

 

همچنان فتوشاپ پیشرفت خود را ادامه می داد، اما شرکت ادوب هم ساکت نبود  سود خود فکر می کرد ودر پی پیشرفت بود ، ادوبی ها می خواستند نیمه ی ویندوزی بازار هم در دست آنها باشند به همین دلیل سعی کردند که قابلیت های فتو شاپ را با سیستم های رومیزی هماهنگ کنند

در واقع این نظر مدیر جدید شرکت ادوب Steven Guttmanبود.

وی گروه مهندسان فتوشاپ را به دودسته تقسیم کرد ، گروه اول با مدیریت Jeff Parker بر روی نسخه ی مک فتوشاپ و گروه دوم با مدیریت Bryan Lamkin بر رو نسخه ی ویندوزی  مشغول کار بودند . خلاصه سرعت کار شان کاملا پایین آمده ، حق هم داشتند چون نیاز بود که نسخه ی ویندوزی را دوباره برنامه نویسی کنند . هر دو نسخه با نام های Merlin(مک)،Brimstone(ویندوزی)و نسخه ی شماره ی ۲٫۵ وارد بازار شدکه بعدا ادوبی ها از این کارشان پشیمان شدند زیرا خودشان مطمئن نبودند که این نسخه بتواند کاربران را جلب کند و دقیقا همین طور شد،کاربران فکر می کردند که این نسخه فقط برای آماده کردن بازار برای نسخه ی سومی وارد شده است از خریداری آن خود داری کردندوهمچنان منتظر نسخه ی اصیلی که همان سومی بود ماندند.

فتوشاپ مک هنوز هم بدون رقیب بود اما کاربران ویندوز می توانستند فتوشاپ را روی سیستم هایشان اجرا کنند ،ولی قابلیت های افزوده شده نسبت به نسخه ی قبلی چندان کاریران را جذب نمی کردوهمچنین فتوشاپ برای اجرا به حافظه ی بیشتری نیاز مند بود  که فتوشاپ مک تمام رقیبان خود را از سر راه برداشت اما کار بران ویندوز یک رقیب بسیار سر سخت به  نامAldus PhotoStylerداشت ؛ زیرا برای اجرای فتوشاپ به فضای بیشتری نیاز داشتند تا سیستم های شان هنگ نکند.با وجود این مشکلات قسمت فنی شروع به کار کردند وپس از تلاش های بسیار این مشکل بزرگ حل شدو نسخه ی ۱٫۵٫۲ را وارد بازار کردندکه در هر دو مورد با سرعت یکسانی اجرا می شد و همه این موفقیت بزرگ را مدیون جناب Zalman stern همان برنامه نویس جدید ادوب بودندکه کد های هماهنگ سازی فتوشاپ رابا PCبه عنوان یک Plug-in دراین نسخه جای داد.

 

در همین زمان توماس، هامبورگ و جانستون کار بر روی قابلیت های جدید را شروع کردند. استرن بر روی نسخه ی سوم و سیتا ناریانان مهندس هندی الاصل ادوب بر روی قابلیت های ویندوز ی کار می کرد،که ناگهان متوجه شدند یک نرم افزار به نام Live Picture به وجود آمده است که می تواند فتوشاپ را از پا در آورد. البته تنها قابلیتی که داشت این بود که کار بران بدون اینکه لایه ها را باهم مرج کنند آن ها را به هم می چسباندندو کاربران هم منتظر چنین قابلیتی بودند . همه می گفتند فتوشاپ منقرض خواهد شدوهمچنین بر سر زبان ها افتاده بود که قابلیت لایه بندی را مهندسین فتوشاپ از Live Picture دوزیده است ولی توماس کار بر روی لایه ها را قبل از اینکه این نرم افزار وارد شود شروع کرده بود.

فتوشاپ نسخه ی سوم باتمام مشکلاتش منتشر شد، یکی از این مشکلات از بین رفتن مجوز استفاده از برنامه ودیگری ظاهر شدن پیغامExpiration  بودکه باعث تعجب کاربران شده بود. ادوبی ها در بدترین موقعیت داخلی قرار داشتند،دعوا های حقوقی بر سر حق انتشار وهمچنین برخوردهایی بین کارشناسان وطراحان اصلی فتوشاپJaff parker از سمت خود بر کنار رفت وشخصی به نام John Leddy به جای او نشست.با همه ی این ها باز هم نسخه های پخش شده داخل بازار را جمع آوری کردند. این بار نسخه ی ۱٫۰٫۳ وارد بازار شد اما از ژانویه سال ۱۹۹۵ دیگر نرم افزار ها آنها اجرا نمی شدند به همین دلیل ادوبی سرویس رفع مشکل خود را روی سایت قرار دادتا کاربران فایل بروز رسانی نسخه ی ۱٫۰٫۳ را از آنجا بر دارند.در همین سال کاربران ژاپنیبا همان پیغام روبه رو شدند،که این بار ادوبی ها نسخه ی ۳٫۰٫۳را وارد بازار کردند.

بیشتر مهندسان وکاربران شرکت ادوب را ترک کردند .در همین موقعیت کوین جانستون برای ازبین بردن بار منفی ایجاد شده در بین کاربران ومهندسین از شوخی های بی خبر ادوبی ( Adobe Transient Witticism)در کدهای برنامه استفاده کرد که نشانه ی یک موفقیت در آن روزها بود.اگر مایل هستید این شوخی ها که به تخم مرغ شانسی (Easter Egg معروفند را ببینید.
در پنجره ی اصلی فتوشاپ گزینه ی help  را انتخاب کرده ودر حالی که کلیدهای AltوCtrl را نگه داشته اید گزینه ی About Photoshop را برگزینید صفحه ی معرفی اعضا باز می شود بعد از تمام شدن آنها روی فضای خالی بین عکس بالایی و نوشته ها کلیک نمایید تا محتوای صفحه ی شوخی ها ظاهر شودکه این نسخه به دلیل این بدعت جالب ،به نسخه ی ATWمعروف می باشد.

زمانی که نسخه نسخه ی سوم وارد بازار شد بیشتر کاربران بر این عقیده بودند که این نسخه آخرین نسل فتوشاپ است.به همین دلیل ارائه ی نسخه ی چهارم غیر ممکن بودزیرا بسیاری از مهندسین ادوب شرکت را ترک کرده و هر کدام مشغول کار دیگری شده بودند.در کل ، شرکت Adobe در جایگاه خوبی قرار نداشت. اما lamkinتصمیم گرفت که کار روی فتوشاپ را دوباره شروع کند. هیچ کس در چنین موقعیتی به موفقیت وی اطمینان نداشت جزء هامبورگ که مشوق او بود.این بار کار روی فتوشاپ با مدیریت هامبورگ شروع شد.

در واقع تغییرات بسیار بزرگی در حال وقوع بود. اولین طراح شخصی به نام Andrei Herasimchuk که در نیوانگلند(سازنده ی نرم افزار )بود استخدام شد،وی با اضافه کردن فیلترها و باز سازی پالت لایه ها تغییرات اساسی را در فتوشاپ ایجاد کرد. هامبورگ نیز روی قابلیت های تغییر فرم آزاد (ایده های ناتمام توماس نول ) کار می کرد.همه سخت در تلاش بودند که مبادا دوباره شکست بخورندبه همین دلیل یک نسخه ی آزمایشی را در اختیار گرافیست های حرفه ای قرار دادند. تمام گرافیست هایی که با این نسخه کار کرده بودند معتقد بودند که امکانات وقابلیت های جدید مثل Filter ها،  Adjustment Layersو Grids Guides آنها را شگفت زده کرده است.

با عرضه ی نسخه ی چهارم در نوامبر ۱۹۹۶ همه متعجب شده بودند .فتوشاپ به یک نرم افزار دیگر تبدیل شده بود . سرویس های خبری مثل Compuserve و AOL شروع به انعکاس اخبار نسخه ی جدید کردند .گروه های خبری پر از انتقادات کاربرانی بود که نمی توانستند با قابلیت های جدید کنار بیایند . در کنفرانس سپتامبر سال ۱۹۹۷ فتوشاپ که در شهر اورلاندو برگزار می‌شد، هراسیمچوک و Katja Rimmi(طراح اول رابط کاربری فتوشاپ ۰٫۵) با تعداد زیادی از گرافیست‌های بزرگ جهان که به عنوان آزمایش‌کننده‌ نسخه‌ بتا انتخاب شده بودند ملاقات کردند. در همان همایش بود که هراسیمچوک با عنوان کردن یکی از بزرگترین ایده‌های ادوبی همه‌ ی کاربران را دروحشت انداخت که آن ایده ، پالت History بود. این ایده از طرف هامبورگ ارائه شده بودکه یک قابلیت منحصر به‌فرد برای کنترل کردن فرمان های  Undo در نرم‌افزارهایی مثل فتوشاپ بود.

اولین نسخه‌ آلفای ۰٫۵ با قابلیت های فوق‌العاده وارد بازار شد ، پالت History همه‌ ی کاربران را شگفت‌زده کرده بود. نسخه‌ دوم آلفا ۰٫۵ با قابلیت ها بسیار پیچیده‌تر ی به بازار ارائه شد.
اما منتشر شدن نسخه ی پنجم مثل یک انقلاب بود که تمام گزینه ها در آن ارائه شده بود.
در واقع هر گزینه ای را که کاربران باز می کردند شگفت زده می شدند.
فتوشاپ در‌حال کامل شدن(پیر شدن) بودوهمچنین با اضافه شدن Color Management که مدیریت رنگ های تصاویر را بر عهده داشت سروصدای زیادیرا به پا کرده بود ومانند یک موهبت خیلی بزرگ برای گرافیست ها محسوب می شد.در اوایل، این گزینه درست کار نمی کرد وبا اعتراض کاربران، بخش پشتیبانی فنی به سر عت یک فایل به روز رسانی را روی سایت قرار دادند و از کاربران خواستند که نسخه ی ۰٫۵را با ۲٫۰٫۵ تغییر دهند ،این فایل به روز رسانی یک فایل ویزارد داشت که خود به خود نسخه ی قبلی را ترمیم می کرد.

فتوشاپ ۵/۵و همچنین نسخه ی ششم یک نرم افزار بسیار قدرتمند بود .وشرکت Adobe به اوج خود رسیده بود .نسخه های بعدی (نسخه ی ۰٫۷و۰٫۸ )با تغییرات بسیار کمی همراه با محصولات دیگر ادوب در یک مجموعه به نام Cs  وارد بازار شد که هم  اکنون نسخه CC 2016  آن در اختیار کاربران قرار دارد.

از آن زمان ۲۵ سال میگذرد و همچنان فتوشاپ  با قدرت باقیست

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید